What would you like to search for?

Our News

Uredba o obnovi prirode jedan korak bliže ostvarenju - ali rupe postoje

Intezivni trijalog završen je sinoć.

U četvrtak, kasno navečer, završili su intenzivni pregovori između Europskog parlamenta, Komisije i Vijeća o dugo očekivanoj Uredbi o obnovi prirode, rezultirajući političkim dogovorom između te tri institucije.

Iako smo zadovoljni što su svi ekosustavi izvorno obuhvaćeni Uredbom i dalje uključeni u sporazum, važno je reći da su članci oslabljeni u usporedbi s izvornim prijedlogom Komisije i stavom Vijeća. Razočaravajuće je vidjeti uključene brojne izuzetke, kao i pretjeranu fleksibilnost u vezi obveza država članica.
U nastavku je naša početna reakcija na glavne komponente sporazuma:
  • Područje za obnovu kopnenih područja nije ograničeno isključivo na lokacije unutar Natura 2000 mreže, ali dodavanje određenih rupa i izuzetaka može smanjiti ukupno područje koje treba obnoviti.
  • Zahtjev da se spriječi daljnje urušavanje prirode ozbiljno je narušen, što otežava njegovu provedbu.
  • Srećom, u sporazum su ušli konkretni zahtjevi za povećanje prirode na poljoprivrednim zemljištima, kao i za obnovu tresetišta, ali reintrodukcija članka došla je sa značajnim ustupcima, kao što je uvođenje mogućnosti odgode provedbe zakonodavstva, poznate i kao „hitna kočnica”.
Ovaj takozvani trijalog pregovora bio je izazovan jer su se Vijeće i Komisija trudili pronaći zajednički jezik s Parlamentom, koji je imao znatno slabiji stav.

„Iako je ovaj dogovor ambiciozniji od onoga kakav bi prema stavu Parlamenta on trebao biti, još uvijek je daleko od onoga što nam znanost govori da je potrebno kako bismo se nosili sa sve hitnijom klimatskom krizom i krizom bioraznolikosti. Međutim, s obzirom na snažan otpor prema ovoj Uredbi, laknulo nam je što je sporazum postignut. Možemo reći da postoji nada da će EU uložiti zajedničke napore da vrati prirodno bogatstvo, zbog bioraznolikosti, ljudi i naše klime - to je najbolja prilika koju sada imamo”, poručila je Sofija Babić iz WWF Adrije.

Uredba, prvotno osmišljena za provedbu mjera s ciljem obnove najmanje 20% prirodnih staništa EU-a na kopnu, rijekama i morima do 2030. godine, neočekivano je postala meta agresivne kampanje dezinformacija i širenja straha koju je predvodio klub zastupnika Europske pučke stranke Manfreda Webera, s ciljem da ova uredba nikada ne zaživi. Posljedično tome su brojni ciljevi oslabljeni prilikom usvajanja stava Parlamenta. Napravljeni su brojni kompromisi i ustupci kako bi se udovoljilo svim uključenim stranama, s očekivanjem da će dobiti podršku čak i od najkonzervativnijih frakcija.

Poziv za snažnu Uredbu o obnovi prirode dobio je neviđenu podršku od preko milijun građana, tvrtki, znanstvenika i brojnih drugih dionika [1].

Postignut sporazum sada moraju potvrditi države članice, a kasnije ove godine mora proći i kroz ključno glasanje Odbora za okoliš Europskog parlamenta, na kojem bi konzervativne skupine ponovno mogle pokušati srušiti uredbu. Ako prijedlog uspješno prođe navedene korake, slijedi konačno glasanje tijekom plenarnog glasanja Parlamenta, koje se očekuje u veljači 2024.

Pozivamo države članice i Europski parlament da odobre sporazum donesen ovim trijalogom i ne odgađaju hitnu obnovu koja će pomoći EU u borbi protiv klimatske i prirodne krize.

Što slijedi? Ovu konačnu verziju uredbe sada trebaju ponovno odobriti Europski parlament i Europsko vijeće. Sljedeći korak u ovom procesu bit će glasanje u Odboru za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane (ENVI) Europskog parlamenta 29. ili 30. studenog. Za one koji prate ovu temu već neko vrijeme, ENVI isti je onaj odbor u kojem smo imali glasanje u lipnju koje je rezultiralo 44 nasuprot 44. Napravit ćemo sve što možemo kako bismo osigurali prolazak ove Uredbe, ostanite s nama!

--

 [1] Uredba o obnovi prirode dobila je podršku država članica Europske unije, industrije vjetroelektrana i solarnih panela, znanstvenika, napredne poljoprivredne zajednice, europskih lovaca, financijskih institucija, gradonačelnika brojnih europskih gradova, sve većeg broja tvrtki i udruženja, poslovnih subjekata te mladih diljem Europe. Skoro 1.200.000 potpisa i poruka za ambicioznu Uredbu o obnovi prirode prikupljeni su putem različitih kampanja koje su pokrenule koalicija #RestoreNature (uključujući Avaaz), WeMove i slične inicijative.
 
© Unsplash/Claudio Schwarz
Restorenature

Share This!

Help us spread the message