What would you like to search for?

Our News

Izgladnela lavica na putu ka Subotici

WWF sumnja na još jedan slučaj nezakonite trgovine divljim vrstama

BEOGRAD - Pre nekoliko dana u Subotici je viđeno mladunče lava kako prelazi put. Slučaj je prijavljen policiji i mladunče je zbrinuto u zoološkom vrtu Palić. Nažalost, iz zoološkog vrta potvrđuju da je mlada lavica u kritičnom stanju - od dehidriranosti i neuhranjenosti, preko raznih upala unutar organizma i parazita pa sve do spoljnih rana i slomljenih kostiju. Zbog tako lošeg zdravstvenog stanja, nije moguće sa sigurnošću reći hoće li lavica preživeti, a teško je odrediti i starost lavice, ali iz zoološkog vrta kažu da može biti stara do šest meseci.
 
Uz pitanje može li lavica u ovakvom stanju uopšte da preživi, postavlja se i pitanje odakle se mladunče lava pojavilo na putu ka Subotici? Iako na to pitanje još nemamo odgovor, logična pretpostavka je da je mladunče lava u Srbiju ušlo nezakonitim putem, jer bi bilo kakva zakonita aktivnost ostavila trag.
 
Podsetimo se da ovo nije prvi ovakav slučaj zabeležen u regionu. Pre nešto više od godinu dana WWF je pisao o sličnoj situaciji u Crnoj Gori - uočen je mladunac lava kako luta po šumama blizu Budve. Mladunac je bio u privatnom vlasništvu i u državu je uvezen nezakonito, što potvrđuje činjenica da ne postoje dokumenta koja bi potvrdila uvoz te velike mačke u Crnu Goru. Mladunac je nakon nekoliko dana pronađen i zbrinut, a danas se nalazi u holandskom utočištu za velike mačke, jer njegov povratak u divljinu nije bio moguć. Pre samo dve godine svedočili smo slučaju nezakonitog prevoza tigra trajektom s jednog ostrva na drugo. Takvih slučajeva je puno, ali vrlo često prođu ispod radara javnosti, a nažalost brojni slučajevi prođu i nekažnjeno.
 
Zemlje Evrope, kao i zemlje Balkana, često su ciljna tržišta ili područja tranzita divljih vrsta, uključujući velike mačke poput lavova i tigrova. Iako su zločini protiv prirode četvrta najisplativija kriminalna aktivnost na svetu, odmah posle trgovine ljudima, drogom i oružjem, njihova prepoznatljivost u regionu je i dalje premala. Zemlje regiona, uključujući Srbiju, često su putevi prenosa mladunaca ili mrtvih lavova kao trofeja, a uz to prenose se i lavlje kosti, zubi ili kandže iz Afrike u Aziju gde se koriste u alternativnoj medicini ili kao nakit. Uz velike mačke, često se krijumčare i naše velike zveri - medved, vuk i ris, morske vrste poput trpova koji se smatraju delikatesom na azijskom tržištu ili ptice pevačice od kojih je naša najpoznatija češljugar.
 
WWF, svetska organizacija za zaštitu prirode, već godinama sistemski radi na obeshrabrivanju i smanjenju broja počinjenih zločina protiv prirode kroz rad s institucijama, olakšavanje procesa obrade i kažnjavanja zločina protiv prirode, ali i osnaživanju javne svesti o zastupljenosti i ozbiljnosti ovakvih zločina na nacionalnom, regionalnom i svetskom nivou. Pozitivan pomak je pritom svakako vidljiv, ali potrebno je održavati uspešnu koordinaciju i saradnju između nadležnih tela, kao i da se osvesti javnost kako bi mogla da prepozna i prijavi ovakve zločine.
 
Divlje vrste nisu kućni ljubimci i mesto im je u prirodi. Bilo kakvo nezakonito posedovanje divlje vrste, krivolov, trovanje ili prodaja kažnjiva su dela. Prvi kontakt za prijavu uvek je policija.
 

Shpërndajeni këtë!

Na ndihmoni ta përhapim mesazhin.